Strach z búrok a petard
Počet zobrazení 1901
Pre mnohých psov je Silvester utrpením, pretože sa veľmi boja silných a ohlušujúcich zvukov. Rovnaké však je schopná vydávať aj ,,obyčajná´´ búrka a preto sa veľmi často stáva, že pes, ktorý sa začne báť petard, sa časom bude báť aj zvuku pri udretí hromu a dokonca aj zvuku dažďa.
Od šteniatka?
Moja skúsenosť hovorí jasne - ako každý strach, aj ten z petard sa vekom zhoršuje a stupňuje. Moja čivavka Maxi sa ako šteniatko vôbec nebála, prvý silvester bol pohodový a pokojný. Čo sa stalo neskôr a prečo sa dodnes bojí, netuším, pretože si nie som vedomá, že by mala zlú skúsenosť s akýmkoľvek silným zvukom.
V každom prípade diagnóza znie - bojí sa petard, búrky a najnovšie aj dažďa a vetra...
Ako sa strach prejavuje
Ak čítate tento článok, tak pravdepodobne už nejakú tú skúsenosť so strachom svojho psa máte. A tak viete, že sa prejavuje: dychčaním, trasením, pobehovaním po byte/dome, snahou skryť sa (najčastejšie do kúpeľne - premýšľala som, prečo práve kúpeľňa, a myslím, že je to tým, že tam nie sú okná a preto má pes pocit, že je tam najtichšie a jeho strach tam na neho ,,nemôže´´).
To, že pes dychčí a trasie sa nie je úplne životu nebezpečné, ale každé zľaknutie sa môže skončiť zástavou srdca, rovnako, ako u ľudí. Navyše je pes v strese, môže upadnúť do šoku a jeho orgány a organizmus sa skôr opotrebovávajú. Jednoducho sa mu skracuje život, takisto ako vystresovaným ľuďom. Dlhodobý stres nie je dobrý. Preto je potrebné, aby sme psa čo najskôr upokojili.
Ako upokojiť vystresovaného psa?
Nosením na rukách a tíšením nič nezmôžete, navyše, ak máte psa čo len kilo nad 5 kíl, asi to dlho nevydržíte. Neuznávam ani ignoráciu psa s poznámkou, nech si to vyrieši sám alebo dokonca trestanie za jeho strach. Ste jeho pán a máte mu pomôcť. Čo uznávam, je neutrálny postoj, ukázať psovi, že ste tam pre neho a s ním, ale zbytočne ho neoslovovať a hlavne maznavo netíšiť, a takisto uznávam pôsobenie prírody.
Existuje niekoľko úspešne vyskúšaných prípravkov, ktoré pomohli psíkom s týmito problémami:
- Prírodné tabletky VetaPro Calmatonin, ktoré obsahujú valeriánu lekársku a ich aplikácia je veľmi jednoduchá, účinok rýchly a najmä bezpečný
- Bylinky od cdVet Výživa Nervov pre zvieratká v strese s upokojujúcimi bylinami (medovka, ľubovník), ktoré nasypete na potravu a ako benefit k zrelaxovanému psíkovi dostanete aj podporu trávenia :)
Moja skúsenosť
Vyskúšala som všetky tieto produkty a ešte oveľa viac (upokojujúce tablety, upokojujúce obojky a difúzery). Nebolo to zlé, ale nebolo to úplne ono. Nakoniec najviac pomohol a úprimne prekvapil úplne iný produkt, na ktorý by som nikdy nevsádzala - harmančeková hydrosol (aktuálne ju na superpes.sk nepredávame).
V aromaterapii je slovo hydrosol známe ako hydrolát, kvetová voda alebo rastlinná voda. Hydrolát je zložený zo slova hydro - voda a lait - mlieko. Mlieko preto, že u niektorých rastlín je prvá voda pri destilácii ľahko mliečno zafarbená.
Je to prírodná ,,vodička´´, ktorej najznámejším prínosom ( v prípade harmančeka) je antihistaminikum (antialergent) a relaxant. Ktovie, možno uvoľňuje zovretý žalúdok, trávenie a tým aj upokojuje :) V každom prípade - na moju čivavku to funguje a to na 100%. V stresovej situácii jej nastriekam hydrosol na srsť (hruď a chrbát) a takisto jej doprajem pár strekov aj do papuľky, pretože v tom strese by mi z dlane roztok neolízala.
Dôležité je konať HNEĎ
Keď zistíte, že váš pes sa bojí búrok, hlasných zvukov alebo búchania, začnite konať. Fóbiu nie je dobré nechať rozvinúť do obludných rozmerov, potom sa s tým pracuje len veľmi ťažko. Preto ak zbadáte prvé príznaky, nečakajte, ale rovno psíka nastriekajte, natrite alebo mu podajte kvapky/tablety - podľa vášho založenia a ochoty skúšať.
Rovnako, ak váš psík už nejakú tú malinkú fóbiu má, a začne pršať, trieskať hromy a blesky, zavrite okná, aby zvuk čo najmenej doliehal, nechajte ho, nech si nájde svoje pokojné miesto a opäť - podajte mu podporný prostriedok, ktorý mu pomôže v najťažších chvíľach.
Psy sú tu pre nás, vždy, v dobrom aj zlom, preto tu buďme aj my pre nich - v dobrom aj zlom a pomôžme, keď môžeme.
Monika
PS: vyskúšať môžete aj cdVet Antistres Calma, kvapky na upokojenie s výťažkami z bylín - ich výhodou je ľahko podávateľná forma aj pre vystresovaného psa (injekčne striekačkou do úst s trochou vody).
Update r.2023 - moja čivava má už 14 rokov a odkedy horšie počuje, dážď, vietor, búrky a dokonca ani petardy, pokiaľ ich niekto nehodí o zem dvadsať naraz ju už nerozhodia. Za tento pokoj však zaplatila sluchom..
Nový komentár