Ľadvinová diéta pre psov
Počet zobrazení 1263
Tipy a rady ako a čím kŕmiť psa pri ľadvinovej diéte.
Diagnóza: poškodené alebo málo funkčné ľadviny
Majitelia psov, ktorí už nejakého toho psíka dochovali až do staroby mi dajú za pravdu - problémy s ľadvinami má väčšina psov starších ako 10 rokov. Ľadviny sú buď vekom zmrštené a teda ich funkcia je obmedzená, alebo sú chorobou poškodené a opäť málo funkčné, prípadne má psík v obličkách kamene. Aké hodnoty poukazujú na poškodenie alebo nefunkčnosť ľadvín si povieme v inom článku, teraz sa zamerajme na to, čo s tým ďalej a ako takéhoto psíka kŕmiť.
Nelly a jej príbeh
Pravidelní čitatelia vedia, že mám fenku yorkšíra Nelly, aktuálne takmer 17-ročnú (r.2024). Okrem zväčšeného srdca a chronickej pankreatitídy jej pred asi dvoma rokmi diagnostikovali aj chronické renálne zlyhávanie, čiže chronické zlyhávanie obličiek. V praxi to znamená, že musíte v strave psa dostať pod kontrolu obsah bielkovín (čím nižší, tým lepšie), purínov (vysvetlíme si nižšie), fosforu a v neposlednom rade sa snažiť čo najviac znížiť množstvo močoviny v krvi.
Patová situácia: riešiť ľadviny či pankreas?
Ak ste pozorní, všimli ste si, že môj psík má naraz 3 diagnózy, z toho dve týkajúce sa stravy. Na jednej strane nesmie tuky (pankreatitída znamená neschopnosť tráviť tuky, resp.trávi ich minimálne a v obmedzenej miere) a na strane druhej už ani bielkoviny. Zo sacharidov ale pes živý nebude. Ľudia si dokážu nahradiť živočíšne bielkoviny tými rastlinnými (a nebudeme polemizovať, či to dobré je alebo nie), ale u psov je to ťažšie. Pokiaľ psovi sója nechutí, nedostanete ju do neho. Avokádo je pre psy jedovaté, strukoviny a orechy sú ochotní jesť minimálne a okrem toho strukoviny nadúvajú a orechy sú mastné a a vo väčšom množstve ťažké na žalúdok.
Cícer ako vhodná strukovina
Ak napriek tomu chcete nejakú strukovinu vyskúšať, potom odporúčame cícer. 100 g tejto strukoviny obsahuje až 7,5g bielkovín a navyše aj vlákniny, ktorá zasýti a pomôže s trávením. Pred varením namočte a podávajte psovi vždy roztlačený - v takomto stave ho pes lepšie strávi. Obsahuje veľa vitamínu C, vitamínov skupiny B, vápniku, horčíku a draslíka.
Aby som odpovedala aj na otázku riešiť ľadviny či pankreas, tak odpoveď veterinárky v tom čase bola, že pankreas má v pohode a treba sa zamerať na ľadviny. Okrem toho, už som bola zvyknutá dávať pozor na tuky a aj v kombinácii s obličkovou diétou sa obsah tukov dá ustrážiť.
Zelenina ako zdroj bielkovín
V našom prípade sa ukázala zelenina ako vhodný doplnok k veterinárnym granuliam (ktoré však jedla a je minimálne), keďže má slušný obsah bielkovín, vo vyhovujúcom množstve, je nízkotučná a psy ju dokážu prijať v potrave v podstate bez problémov. Samozrejme, pes nebude sedieť a obhrýzať mrkvu, nie je králik. Ale vo vhodnej podobe ju do psíka dostanete.
Ktorá zelenina je vhodná pri ľadvinovej diéte?
Ako ideálna zelenina na doplnenie bielkovín v strave psa sa ukazuje špenát. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu K, C, mangánu, železa, draslíka a vápnika. 100 gramov špenátu obsahuje 2,3 g bielkovín. V sušenej forme je pre psy použiteľný buď na dochutenie alebo ako príloha mäsa (v ľadvinovej diéte je však mäso zakázané, resp. povolené v úplne minimálnej miere a len niektoré druhy), prípadne ako samostatné jedlo po zaliatí horúcou vodou a následnom ochladnutí. Môžete skúsiť tiež špenátové smoothie :)
Ďalšou cennou zeleninou je cvikla (červená repa). 100 gramov cvikly obsahuje 40 kcal, 1,5 g bielkovín, 0,1 g tukov a 8,8 g sacharidov. Je mimoriadne bohatá na kyselinu listovú, ktorá sa podieľa na tvorbe nukleových kyselín v bunkových jadrách, nevyhnutných pre delenie buniek a rast tkanív. Ďalej pomáha aktivovať tvorbu červených krviniek a zásobovanie buniek kyslíkom. Obsahuje vitamín B, C a A.
Pozn.autora - cvikla chutí psom aj surová. Zeleninu vždy nastrúhajte, je tak našimi psami lepšie využiteľná a stráviteľná. Pri cvikle pozor na prejedenie - moje psy ju jedli rovnako nadšene ako mäso, ale ak sa psík preje, môže to viesť k zvracaniu.
Brokolica má ešte vyšší obsah bielkovín, 100 g tejto zeleninky obsahuje až 3,3 g bielkovín. Je nízkotučná, a ako každá zelenina je plná vlákniny, ktorá pomáha tráveniu. Taktiež obsahuje nezvyčajne silnú kombináciu vitamínu A (vo forme betakaroténu), vitamínu K (podieľa sa na protizápalovom účinku tejto zeleniny), kyseliny listovej a dvojnásobné množstvo vitamínu C ako pomaranč. Brokolica je navyše vysoko zásaditá zelenina a teda pomáha proti prekyslovaniu organizmu. Podávať ju môžete ako surovú alebo varenú či parenú, aby sa v nej zachovala čo možno najväčšia koncentrácia vitamínov.
A čo sacharidy?
Pri ľadvinovej diéte nemáte veľa možností a sacharidy sú dobrým doplnením jedálničku, aby pes nechudol a zároveň mal primerane plný žalúdok. Siahnuť môžete po ryži, cestovinách, kuskuse alebo ovsených vločkách. Ideálnou večerou je napríklad diétny vločkový mix z ryže vo forme ľahko stráviteľných vločiek alebo obilninový vločkový mix so zeleninou. Do misky môžete skúsiť pridať aj varené zemiaky alebo batáty.
Aby to však nebolo také ľahké, okrem obsahu bielkovín je potrebné sa v strave zamerať aj na obsah a druh purínov.
Čo sú puríny?
Puríny sú organické chemikálie, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo všetkých bunkách a v potravinách. Psí organizmus ich metabolizuje na kyselinu močovú - problém nastáva v prípade vysokého príjmu purínov v potravinách a následnom vysokom obsahu kyseliny močovej (močoviny), ktorá sa začne hromadiť nevylúčená v krvi, resp. v prípade zlej funkcie obličiek a ich neschopnosti kyselinu močovú adekvátne spracovávať.
U psov so zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi by sme mali sledovať nielen celkové množstvo purínov v konzumovaných potravinách, ale predovšetkým pomer jedného z kľúčových druhov – a to hypoxantínu.
Vysoký obsah nebezpečných purínov má napríklad mäso vo všeobecnosti (najmä však kuracie), vnútornosti, ryby, pivovarské kvasnice, morské plody, sušené riasy (chlorella, spirulina - obsahujú veľmi vysoké množstvo purínov), údeniny, ale aj baklažán či petržlen.
Živočíšne bielkoviny - už nikdy?
Pravdou zostáva, že živočíšne bielkoviny nič nenahradí a psom už vôbec nie. Preto je dobrou správou, že im nejaké tie živočíšne bielkoviny predsa len môžeme ponúknuť. Ak aspoň občas chcete zaradiť mäso, urobte tak v minimálnej miere a skôr bravčové (nie surové!). Ako alternatíva sa ponúka aj naša konzerva s nízkym obsahom purínov od Hermann´s manufactury.
Žiadnym obsahom hypoxantínu (celkovo 0 purínov) sa môžu pochváliť vajíčka-ako slepačie, tak aj prepeličie, ktoré sú zároveň zdravšie-neobsahujú totiž cholesterol. Musím povedať, že prepeličie vajíčka mojej Nelly chutia výnimočne, hlavne surové. Surový bielok však obsahuje avidín (glykoproteín, ktorý viaže biotín, bráni jeho absorpcii a môže spôsobiť biotínový deficit; varením bielka sa táto vlastnosť antibiotínu ruší). Skúste okrem vareného ponúknuť psovi aj na trošičke oleja smažené vajíčko vo forme praženice alebo volského oka.
Nízky obsah purínov majú aj mliečne výrobky, najmä tie kravské (mlieko, jogurt a syry). Troška mlieka nezaškodí, rovnako aj jogurt môže byť psovi prospešný, ale pri syroch spomaľte - sú vysoko tučné a solené či údené (niektoré). Z ostatných mliečnych produktov sú vhodné napr.cottage cheese, tvaroh či kefír.
Nezabudnite, že tieto isté pravidlá platia aj pri maškrtách - mäsové maškrty majú vysoký obsah proteínov (bielkovín), nehovoriac o sušených rybách a morských plodoch. Ako pochúťku skúste psovi ponúknuť arašidové maslo, ideálne je na natieranie na lízaciu podložku, ktorá ho zároveň zabaví a zrelaxuje. Alternatívou sú aj vegetariánske a vegánske pochúťky, napríklad z batátov alebo inej zeleniny.
Ak vám veterinár oznámi smutnú správu o chronickom zlyhávaní ľadvín vášho psíka, nevešajte hlavu a radšej mu čas, ktorý ešte strávi vo vašej spoločnosti tu na Zemi, spríjemnite.
Monika
Nový komentár