Kedy a ako obliecť psa
Počet zobrazení 4568
Teploty postupne klesajú a niektorí majitelia psov sa už začínajú obzerať po vhodnom oblečení pre ich člena rodiny. Kedy je však ,,správne´´ začať obliekať psa?
Dážď.
V daždi je vhodné obliecť väčšinu vnútri žijúcich zvierat, jednak kvôli ich slabšej odolnosti voči počasiu, ktorú získali vďaka pobytu vo vyhriatych bytoch a jednak kvôli nám, ich majiteľom - mokrá srsť nepekne zapácha, a čím viac srsti, tým horšie. Ďalším faktom je, že najmä nízkonohé plemená majú okrem labiek špinavé a mokré aj celé brucho, čo je hlavne pri dlhšej srsti problém. Kúpať psa každý deň nezvládne nikto.
Takzvaných ,,pršiplášťov´´pre psov je v ponuke dostatok, stačí si vybrať.
Sneh.
Platí to isté ako pri daždi, sneh je vlhký a v styku s ním vhlne aj srsť psa. Bodka. Nič viac dodať netreba. Hádam iba to, že ďalším bonusom pri chodení po snehu dlhosrstého psa sú snehové gule na všetkých labkách. Stačí trochu teplej vody, ale zakaždým? V tomto prípade veľmi pomáhajú overaly, teda kabátiky aj s ,,nohami´´.
Mráz.
V prípade, že je vonku pod nulou, ale neprší ani nesneží a je relatívne sucho, psa s podsadou na krátke vychádzky nemusíte obliekať vôbec. Tu chcem upozorniť najmä na termín krátke vychádzky, teda tie naozaj krátke, venčiace, pár minútové. Ak však máte skutočne huňatého psa, sami viete, že žiadne oblečenie riešiť nemusíte ani pri -20 °C :)
Pri krátkosrstých psoch, psoch bez podsady a šteniatkach treba myslieť na to, že psy s nami žijú v byte a teplotný šok (z tepla do ľadovne) nie je príjemný zážitok. A tiež to môže skončiť prechladnutím psíka.
V zásade platí, že psa je dobré obliecť najskôr s prvým výrazným znižovaním teploty, teda niekedy okolo 10 °C, pokiaľ je to psík bez podsady, ktátkosrstý pes alebo šteniatko a ide sa na dlhšiu prechádzku. Pri krátkych prechádzkach úplne postačuje vlastná srsť psa.
Ak budete chúlostiví a budete obliekať psa priskoro, pokazíte mu imunitu a váš pes bude trasúca sa kôpka už od septembra. Toto sa samozrejme netýka bezsrstých psov a psov, ktorých originálnym domovom by mala byť niektorá z južných teplých krajín. Tieto psíky majú horšiu termoreguláciu, resp.nie sú stavané na naše teplotné rozdiely.
Tiež nízkonohé psy sú náchylnejšie na prechladnutie, z dôvodu malej vzdialenosti medzi nimi a studeným povrchom zeme.
Ako teda nepochybiť a zachovať zdravie psa?
1. Otužujte svojho psa, neobliekajte ho skôr ako je naozaj treba
2. Na prechádzkach za nižších teplôt nedovoľte, aby pes len tak stál, poprehánajte ho za loptičkou alebo s ním hrajte hru na schovávačku
3. Obliekajte ho primerane stavu jeho srsti (hrubé oblečenie je ospravedlniteľné skutočne len pri bezsrstých a bezpodsadových psoch)
4. Neprekurujte vo vlastných bytoch, pes si na to zvykne a jeho termoregulácia sa zhorší
5. V tuhých mrazoch venčite ráno a večer skutočne krátko, cez deň ako obvykle, ale psa primerane oblečte a vonku zabavte, aby sa zahrial