Keď psa trápia ušká
Počet zobrazení 941
Majitelia psov s previsnutými ušami (španiele, bígle a pod.) by vám vedeli o starostlivosti o uši ich miláčikov určite porozprávať svoje. Časté zápaly, a s tým súvisiaca potreba uši častejšie umývať, jednoducho im venovať pozornosť. Teraz ste si pošúchali ruky, že máte plemeno so vzpriamenými ušami a máte pokoj, však? Nemáte.
Moja skúsenosť
Ako pravidelní čitatelia iste vedia, mám čivavu a yorkšíra (už iba tieto dva psíky, minulý rok by som ešte písala o ďalšom členovi svorky, bradáčke Jessinke, ktorá nás žiaľ opustila vo veku 13 rokov :( ). Oba psy so vzpriamenými ušami (čivava ich už rovnejšie asi ani mať nemôže). Napriek tomu aj u nich vyvstala potreba častejšie im ušká kontrolovať. Prečo?
Čivava: vzpriamené uši nachytávajú prach, hlinu, peľ, proste všetko, čo sa vo vzduchu mihne. Oproti previsnutým ušiam majú výhodu, že sa neparia, preto sa v nich menej často vyskytujú rôzne zápaly a plesne. Avšak stať sa to môže. Pri čistení uší sa vždy pýtam tohto môjho zlatíčka, kde zasa behala, pretože má uši ako baník nechty. Najmä vonkajšiu časť zvukovodu.
Yorkšír: takisto ako u čivavy, len s rozdielom, že väčšina yorkov má v ušiach oveľa viac chlpov, čo síce bráni prachu, hline a podobným dobrotám zachytávať sa v takom množstve na vonkajšom zvukovode, ale tieto psy sú zasa citlivé asi na všetko na svete, uši nevynímajúc. Ako šteniatko moja havina prekonala ušný svrab, už s ním prišla k nám, a odvtedy má uši o to citlivejšie na akúkoľvek zmenu, vlhko, špinu.
Čo s tým, keď nechcete každý mesiac vysedávať u veterinára
Ak máte psa, ktorý je na uši zvlášť citlivý a vy to o ňom viete, máte možnosť zápalom, svrbeniu a výtokom z uší zabrániť. Pravidelnému čisteniu sa jednoducho nevyhnete. Odporúčam minimálne raz za 14 dní uši prezrieť, očistič vonkajší zvukovod a do vnútorného nakvapkať pár kvapiek ušného oleja. To vás nezabije. A psovi tým ohromne pomôžete. Navyše, ušetríte peniaze za veterinára, pretože prevencia je vždy lacnejšia ako liečenie.
Preventívne prostriedky na uši poznáte a nemusím vám ich zvlášť predstavovať, na výber je ich hneď niekoľko:
Čo s tým, ak už môj pes má problém, ale zatiaľ sa mi nezdá tak závažný, aby som musel navštíviť veterinára
Pokiaľ si všimnete, že pes nakláňa hlavu, častejšie sa škriabe, prípadne mu z uška vychádza výraznejší zápach, môžete sa pokúsiť vyriešiť túto situáciu sami. Produkty, na toto vhodné, môžete používať aj vtedy, ak plemeno vášho psíka predurčuje na to, že môže mať problémy s ušami výraznejšie ako ostatné psy (napríklad ako už spomenuté plemená so zvesenými ušami, alebo psy pracujúce, častejšie sa nachádzajúce v prašnom prostredí, psy, ktoré rady hrabú v zemi a pod.)
Tu už musíme vytiahnuť silnejší kaliber a mne osobne sa veľmi osvedčil cdVet Milben Ex
Príjemne vonia, ľahko sa aplikuje a čo viac - účinkuje dokonale! Stačí ho do uší psa nakvapkať, zvukovod premasírovať, aby sa olej dostal všade tam, kde je to potrebné, potom utrieť vonkajší zvukovod a nechať psa, aby si trepaním hlavy zvyšný olej vytriasol. To, čo mu v nich ostane, mu bude začínajúci zápal, svrbenie a ostatné prejavy nepohody liečiť.
Do pozornosti by som vám chcela dať aj vynikajúceho pomocníka pri aplikácii olejov do uší a ich následné čistenie: čistiace mini ,,utierky´´ pre psov, náprstky, ktoré si navlečiete na prst a jednoducho nimi očistíte vonkajší zvukovod. Je to super pomôcka a nájdete ju u nás buď samostatne alebo vo výhodnej sade spolu s ušnými olejmi.
Čisteniu uší zdar!
Monika
Nový komentár