Domáce zubné pasty pre psy
Počet zobrazení 502
Ako a prečo vyrobiť domácu zubnú pastu pre svojho psa
So psami je to ako s deťmi. Musíte ich viesť, starať sa o nich, poskytovať im bezpečie, jedlo, strechu nad hlavou. Rovnako tak im zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a dohliadať na to, aby boli, v rámci možností, zdraví a šťastní.
K tomu patrí aj jedna veľmi dôležitá vec, posledné roky toľko omielaná a napriek tomu sa na ňu stále zabúda - čistenie zubov.
Viete, že až 70% majiteľov psov potvrdilo, že svojmu psovi nikdy nečistili zuby?
Prečo zuby čistiť, keď sa to predtým nerobilo
Častou otázkou, alebo skôr výhradou, ktorú používajú majitelia psov je, že sa psom nikdy zuby nečistili, tak prečo s tým začínať práve teraz. Hmm, predtým psy nenosili do terénu papučky na ochranu labiek, nenosili sa na túry vo vaku, nešampónopvali sa ani nestrihali - ale doba sa zmenila. Môžete nesúhlasiť, je to vaše právo. Ale viete, že mám pravdu. Rovnako nemusíte robiť nič z vyššie popísaného, ale ak chcete mať zdravého psa, potrebujete k tomu, aby mal zdravý chrup.
Psy si dokážu zuby očistiť aj na surových kostiach (hračky, ani granule či kadejaké maškrty v tvare kefky, akokoľvek tvrdé, vám túto službu neurobia), ale ukážte mi psa, ktorý bežne kosti, mimo BARF nadšencov, dostáva..
Choroby zo špinavých zubov
Zuby, ktoré ani nevidieť od kameňa, nie sú len estetickým problémom. Smrad, ktorý psovi vychádza v takomto prípade z papule nie je len nepríjemnosťou - je to skutočný problém a riziko pre zdravie. Zubný kameň, rovnako ako u ľudí, aj u psov rozťahuje medzery medzi zubami, nahlodáva sklovinu, spôsobuje zápaly ďasien, bolesti, vypadávanie zubov. Navyše sa baktérie, ktoré sa na takýchto zuboch držia, dostávajú do krvného obehu, do srdca a ostatných orgánov. A pritom stačí tak málo - raz za pár dní psovi zúbky očistiť.
Ako na čistenie zubov
Čistenie zubov psa nie je žiadna zátaž pre váš čas a vašu peňaženku. Stačí k tomu kefka, prispôsobená pre psov, alebo len kúsok gázy, omotanej okolo prsta. Zubnú pastu, olej, či gél môžete rovnako dobre kúpiť, ako aj vyrobiť. Záleží na vás, vašich možnostiach a ochote.
Každá zložka pasty musí byť pre psa bezpečná - psy nesmú používať naše zubné pasty, pretože tie obsahujú fluorid a často aj umelé sladidlá, ktoré sú pre psy vysoko toxické. Domáce psie zubné pasty väčšinou obsahujú tieto zložky:
Jedlá sóda: Pomáha neutralizovať kyselinu v ústach, aby sa zabránilo zubnému kazu a zápachu z úst, ale môže byť abrazívne a mala by sa používať s mierou, aby nedošlo k poškodeniu zubnej skloviny.
Bujón alebo vývar: Pridáva chuť zubnej paste pre psov, ale nemôže obsahovať cibuľu, cesnak ani glutaman sodný, pretože sú pre psov toxické.
Kokosový olej: Má antimikrobiálne vlastnosti a zlepšuje chuť domácej zubnej pasty pre psov; ak sa však konzumuje vo veľkých množstvách, môže psovi pokaziť žalúdok. Olivový olej je prijateľnou náhradou.
Šťava z aloe vera: Upokojuje ďasná a pomáha znižovať zubný povlak. Aby ste sa vyhli chorobe a žalúdočnej nevoľnosti, domácim zvieratám by sa nikdy nemali podávať celé listy aloe vera, ani by sa im nemalo dovoliť požiť aloe vera vo veľkých množstvách.
3% peroxid vodíka: Má antibakteriálne vlastnosti na odstránenie zubného povlaku, ale psy by nikdy nemali konzumovať viac, ako sa používa na čistenie zubov, pretože môže spôsobiť zvracanie.
Bylinky sú tiež obľúbeným doplnkom mnohých domácich zubných pást, pretože dokážu osviežiť dych a pomáhajú udržiavať zuby a ďasná zdravé. Niektoré bylinky sú pri použití s mierou bezpečné, ale nemusia byť vhodné pre domáce zvieratá s citlivým žalúdkom, alergiami alebo inými zdravotnými problémami.
Tieto tri bežné bylinky môžu byť prospešné v zubnej paste pre psov:
Petržlen: Pomáha prirodzene osviežiť dych.
Kurkuma: Má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu zlepšiť zdravie ďasien.
Škorica: Má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti škodlivým baktériám v ústach.
Čerstvú mätu môžete takisto použiť ako osviežovač dychu, ale pamätajte, že psi majú silnejší čuch ako ľudia, takže ju používajte s mierou.
Tu je niekoľko receptov na zubnú pastu pre vášho miláčika.
Pamätajte, že každé domáce zviera je iné, takže ak sa na to necítite alebo máte pochybnosti, poraďte sa s vašim veterinárom skôr, ako vyskúšate akýkoľvek nový produkt, zložku alebo liečbu. Superpes.sk neposkytuje veterinárne rady.
Nový komentár